سه شنبه 9 خرداد 1402

معرفی شهرستان ملکان

سابقه تاریخی

تاريخ جديد ملكان كه در گذشته ملك‌كندي ناميده مي‌شد به دويست سال پيش برمي‌گردد ولي در مورد منطقه ملكان و مسكوني بودن آن نظرياتي وجود دارد كه همه حكايت از قدمت اين منطقه دارد. منطقه ملكان به دليل مساعد بودن آب هواي جغرافيايي يكي از مهم‌ترين گذرگاه‌هاي تاريخي به شمار مي‌آيد. در مورد وجه تسميه اين شهرستان دو نظريه وجود دارد: 1) از آنجا كه ارباباني زيادي بر آن حاكم بودند و شاه واربابان نيز ملك ناميده مي شدند پس اربابان نيز از اين قاعده مستثني نبودند شايد نام  ملك‌كندي يا ملكان بر گرفته از جمع ملك يعني مالكان و مخفف آن ملكان باشد.  2)  يكي از اربابان معروف اين شهر در گذشته ملك‌نيا بوده است. شايد ملك كندي از نام اين ارباب گرفته شده باشد.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان ملکان با وسعت 1007 كیلومتر مربع (2.2 درصد مساحت استان) در 150 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان‌های بناب و مراغه، از سمت شرق با شهرستان مراغه و از سمت غرب و جنوب با استان آذربایجان غربی هم‌مرز است.

تقسیمات کشوری

طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان ملکان دارای دو بخش به نام‌های مرکزی (شامل دهستان‌های گاودل مرکزی، گاودل غربی و گاودل شرقی) و لیلان (شامل دهستان‌های لیلان جنوبی و لیلان شمالی)، دو نقطه شهری به نام‌های ملکان و لیلان و 83 آبادی می‌باشد.

جمعیت

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 1390، جمعیت شهرستان ملکان در حدود 106118 نفر (2.8 درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان 25312 نفر برآورد شده است. جمعیت شهری این شهرستان 31487 نفر و جمعیت روستایی آن 74631 نفر و تعداد خانوار آن 29707 خانوار است.

اقلیم و آب و هوا

به طور عمده آب و هواي ملكان تحت تاثير بادهاي آسياي مركزي (سيبري)، اقيانوس اطلس، درياي سياه، درياي مديترانه و درياي خزر قرار مي‌گيرد. اين جريانات در پایيز، بهار و زمستان ريزش باران‌هاي منطقه‌ای را موجب مي‌گردند كه مقداري از نزولات زمستاني آن به صورت برف مي‌باشد. كل سرزمين‌هاي موجود در محدوده اين شهرستان را از نظر توپوگرافي مي‌توان به دو واحد كوهستاني يا ناهموار و واحد هموار جلگه‌اي تقسيم كرد. از طرفي ديگر خود واحد كوهستاني يا ناهموار نيز از نظر ارتفاع به واحدهاي زير تقسيم مي شوند: الف: واحدهاي كوهستاني كم ارتفاع (1800- 1500 متر ارتفاع) ب: واحدهاي كوهستاني مرتفع (220-1800 متر ارتفاع)

وضعیت اقتصادی

ملكان يك شهر كشاورزي است تا يك شهر صنعتي و يا تجاري، مشهورترين محصول كشاورزي اين شهرستان انگور است به طوري كه اين شهرستان به شهر الهه انگور مشهور است. خشكبار اين محصول به اكثر كشورها از جمله كشورهاي حوزه خليج فارس و اروپايي و كانادا صادر مي‌شود. همچنین با توجه به تولید بیش از 94 درصد چغندر قند استان، وجود باغات و اراضی وسیع، وجود تخصص در صنایع تبدیلی و فرآوری كشاورزی (باغی) با توان صادراتی بالا، سبزه خشك‌كنی، بالا بودن ظرفیت تولیدات دامی از جمله شیرخام، وجود 4 معدن فعال از جمله زغال، تراورتن، خاك نسوز و سنگ لاشه، بهره‌مندی از باغات میوه و امكان استقرار صنایع تبدیلی شهرستان ملكان برای سرمایه‌گذاری در ایجاد واحدهای فرآوری موادمعدنی و صنایع پایین‌دستی، صنایع تبدیلی كشاورزی قابلیت مناسبی دارد.

نقاط تاریخی و دیدنی

پل دختر قلعه‌جوق (مربوط به دوران صفويه)، آب معدنی شورسو)، دره گاومیش ئولن، زیارتگاه علی‌بلاغی، مسجد جامع لیلان)، قلعه بختک، پل آجری لیلان‌چای